Ugglorna hann knappt hoa och jag hann inte ens dela med mig av det föregående inlägget om en möjlig fortsättning för Twin Peaks (1990-1991) innan jag möttes av den glädjande och trots det chockartade nyheten i facebookflödet. Twin Peaks återvänder!
TV-serien kommer tillbaka 2016 – 25 år efter dom mytomspunna orden från Laura Palmer. Showtime har fått äran att sända 9 nya avsnitt, skrivna av David Lynch och Mark Frost och regisserade av David Lynch.
Läs mer om vad Mark Frost har att säga om dom planerade avsnitten här, som kommer spelas in nästa år. Här berättar Mark Frost om valet av just Showtime som distributör istället för, låt säga, Netflix eller HBO:
”Showtime was the first and only [network] we spoke to about this. There was a nice sense of continuity there, because Gary Levine, who’s the right-hand man to [Showtime president] David Nevins, was our [creative] representative on the show when we were on ABC. We’ve known Gary a long time. We trust Gary. We like Gary. We had a really great meeting with them. And David [Lynch] really loved the artwork on David [Nevins]‘ office walls. And they loved the show. And that’s how it all came to be.”
– Mark Frost, för TVline
Så jag antar att Showtime kommer TV-sända varje avsnitt vecka för vecka ”old school”, vilket enligt mig känns mer eller mindre perfekt. Nog för att även HBO varit ett passande alternativ för det, men Showtime har alltid funnits till hands och har en tradition att visa projekt i samma anda.
Just möjligheten att ”behöva” sitta och vänta på nästa avsnitt en hel vecka och beroende på kanalmöjligheter beskåda det genom den riktiga televisionen och inte som ett säsongspaket för det streamade nätet är för mig fantastiskt. En följetong som Twin Peaks ska dras ut på och diskuteras.
Jag gissar att jag lär återkomma inom kort med mer att säga om Twin Peaks fortsättning och vad den kan bjuda på. Just nu är jag bara berusad av nyheten och som Henke på filmbloggen Fripps Filmrevyer sade; ”Tack! Som Julafton fast det är en vanlig rutten måndagskväll i oktober…”
Hade jag varit den som dansade hade jag dansat mig till sömns inatt. Tjohoo!!